Aktualności

Badania tworzywa TPU na jednoślimakowej wytłaczarce Ø32

29.03.2018

ZAMAK MERCATOR z sukcesem wykonał kolejne bardzo ciekawe badania na dość osobliwym tworzywie.

Tym razem zawitała do nas firma zajmująca się produkcją opasek służących do stabilizacji stopy w bucie do tańca towarzyskiego, a głównym celem testów było wytłoczenie pasów z termoplastycznego elastomeru poliuretanowego (TPU).

Do tego zadania użyliśmy naszej sprawdzonej jednoślimakowej wytłaczarki o średnicy ślimaka Ø32 i L/D = 32. Aby uzyskać oczekiwany końcowy kształt, została wykorzystana również głowica o średnicy Ø16 z narzędziem formującym o przekroju 16mmx0,35mm. Podczas prób zbadano i przeanalizowano możliwość produkcji, poprzez proces wytłaczania, pasów TPU o małej grubości oraz wpływ zmiany parametrów (m.in. ciśnienie, temperatura, prędkość odciągu) na wymiary końcowego produktu.

W związku z faktem, że ostateczną postacią tego procesu miały być paski do obuwia tanecznego, priorytetem było uzyskanie jak najwyższego stopnia przezroczystości wytłoczyny, tak aby tasiemki były dyskretne i nie rzucały się w oczy. Dodatkowo, bardzo istotna była również kwestia elastyczności – paski musiały być odpowiednio sprężyste, tak aby bezpiecznie stabilizowały stopę, jednak nie mogły się rozciągać zbyt mocno. Stanowiłoby to duży problem np. podczas zakładania.

Testy zakończyły się, rzecz jasna, sukcesem – uzyskaliśmy produkt idealnie opowiadający wizualnie oraz jakościowo przykładowej tasiemce dostarczonej przez Klienta.

Podczas wszystkich naszych eksperymentów prowadzony jest kompleksowy zapis parametrów pracy wytłaczarki, pobierane są próbki, a najbardziej istotne momenty są nagrywane w celu późniejszej, szczegółowej analizy. Przeprowadzanie takich testów pozwala nam na idealne dopasowanie projektu linii produkcyjnej oraz ocenę, czy sugerowany proces jest odpowiedni dla otrzymania finalnego produktu - który znajdzie nabywców u klientów albo będzie przedmiotem dalszych badań naukowych.

Licznik odwiedzin: 48998