Aktualności

Linia technologiczna - włókna auksetyczne

03.03.2014

W lutym 2013 w Laboratorium Materiałów Kompozytów i Polimerów Politechniki Rzeszowskiej została zainstalowana linia laboratoryjna do otrzymywania włókien auksetycznych. Na potrzeby laboratorium linię zakupiła Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego w Rzeszowie.

W pełni zautomatyzowana linia do badań materiałów auksetycznych została wyposażona w następujące urządzenia:

  • wytłaczarka dwuślimakowa EHP 2x20 Sline 32D z wodnym chłodzeniem cylindra,
  • dozownik grawimetryczny do podawania proszków,
  • głowica filierowa do wytłaczania włókien 2-otworowa,
  • walce odbierające i rozciągająco-orientujące,
  • głowica do wytłaczania żyłek tworzywa,
  • wanna chłodząca,
  • granulator z nożami obrotowymi.

Wyżej wymieniona linia produkcji Zamak Mercator posiada szerokie możliwości zastosowań. Wchodząca w skład linii wytłaczarka EHP 2x20 współbieżna została wyposażona w ślimaki o budowie segmentowej, dostosowane do przetwórstwa proszków PP i  PET oraz drugi komplet segmentów do wytłaczania innych mieszanek polimerowych.

Układ napędowy wytłaczarki zapewnia uzyskanie wysokich prędkości ślimaków do 1000 obr./min oraz moment obrotowy na poziomie 2x47 Nm, co znacznie ułatwia przetwórstwo materiałów kompozytowych. Wysoce efektywny zamknięty system wodny jest odpowiedzialny za regulację właściwej temperatury w strefie zasypu oraz w pozostałych strefach układu plastyfikującego.

Cylinder dzielony w płaszczyźnie poziomej posiada siedem niezależnie sterowanych stref grzewczych, wyposażonych w grzałki zapewniające bardzo szybkie i równomierne ogrzewanie do temperatury 400°C. Strefy grzewcze posiadają wbudowane czujniki temperatury oraz gniazda, pozwalające na podłączenie dodatkowych dozowników, czujników i układu odgazowywania.

Do otrzymywania włókien służy głowica filierowa wyposażona we własny układ filtrów, czujnik temperatury i ciśnienia oraz indywidualny system grzewczy. W zależności od użytej dyszy wylotowej głowicy istnieje możliwość uzyskania od 2 do 24 nitek jednocześnie. Kolejnym elementem linii jest układ rozciągająco–nawijający, który odbiera wytłoczone włókna na walce. Dzięki indywidualnej regulacji temperatury oraz sterowanej bezstopniowo prędkości w zakresie od 2-40 prędkości liniowej, galety (walce) powodują odpowiednią orientację włókien oraz ich rozciąganie i nawinięcie na bobiny w układzie krzyżowym.

Wytłaczarka została wyposażona dodatkowo w głowicę do wytłaczania żyłek oraz mobilny system granulacji tworzywa, w którego skład wchodzą: wanna chłodząca z systemem rolek prowadzących, układ osuszający oraz granulator z możliwością cięcia do 4 żyłek jednocześnie.

Licznik odwiedzin: 48998