Aktualności

Kolejne testy na urządzeniach ZAMAK MERCATOR – mieszanka pochodząca z recyklingu

11.01.2018

Ciągłe poszerzanie wiedzy poprzez wszelkie nowe zadania i eksperymenty, to coś co lubimy najbardziej. Tym razem badania zleciła nam firma zajmująca się działaniami proekologicznymi.

Praca była jeszcze bardziej ciekawa, poprzez fakt, że przetwarzany materiał pochodził z segregowanych odpadów tworzyw sztucznych i tkanin. Mieszanka zawierała surowce termoplastyczne o niezidentyfikowanej zawartości poszczególnych polimerów, dzięki czemu jednym z celów badania było dopasowanie odpowiedniej temperatury przetwórstwa.

W wyniku naszego testu, otrzymaliśmy tasiemki o kilkucentymetrowej szerokości, co pozwoliło na ocenę właściwości takich jak: twardość, spójność, kształt i wygląd profili oraz przede wszystkim zbadanie potencjalnego zastosowania tworzywa z odzysku.

Dla mieszek różnych tworzyw niezwykle istotne jest jak najlepsze ujednorodnienie uplastycznionej masy. W większości przypadków konieczny jest dodatek kompatybilizatorów, w celu otrzymania ścisłego profilu o najlepszej jakości powierzchni.

Wstępne badania materiału do wytłaczania są kluczowe przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Wyciągnięte wnioski wiele wyjaśniają i pomagają w ewentualnej potrzebie odgazowania, specjalnej konfiguracji ślimaków, operacjach wstępnych, sposobie dozowania i o docelowej długości całego układu plastyfikacyjnego. Wiele wniosków nasuwa się również w stosunku do samego składu mieszanki, co bardzo często jest podstawą do planowania dalszych eksperymentów.

Dzięki takim testom, jesteśmy w stanie idealnie dobrać maszynę, oprzyrządowanie oraz dodatkowe opcje, tak aby w stu procentach spełnić oczekiwania naszego Klienta.

Licznik odwiedzin: 48998