Aktualności

Mówisz NEWEX, myślisz Zamak Mercator

21.12.2017

Wspominaliśmy Państwu w artykule z przed kilku miesięcy, że mamy niezwykłą przyjemność uczestniczenia w prestiżowym unijnym projekcie pod nazwą NEWEX. Zasadniczo opiera się on na ścisłej współpracy partnerów z branży przemysłowej i jednostek naukowych uczelni z różnych krajów Unii Europejskiej. Wynikiem prac w tym wspólnym przedsięwzięciu, będą nowatorskie rozwiązania techniczne, ale i również niezwykle ważne kontakty i znajomości nawiązane między wszystkimi uczestnikami tego projektu.

Dnia 23 października 2017 roku rozpoczął się pobyt przedstawicieli Uniwersytetu w Minho (Portugalia) i Politechniki w Koszycach (Słowacja) w siedzibie ZAMAK MERCATOR w Skawinie. Wszyscy goście brali czynny udział w ciekawych wykładach i prezentacjach przygotowanych przez nasz zespół. Celem tego etapu projektu jest wypracowanie innowacyjnej  koncepcji obrotowego segmentu cylindra wytłaczarki.

Pobyt naszych gości oczywiście nie składał się tylko z dyskusji naukowych. W dniu 19 grudnia 2017 roku, korzystając z uprzejmości pracowników naukowych Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, zwiedziliśmy kampus i laboratoria chemiczne tej wiodącej polskiej uczelni. Katedra Technologii Polimerów specjalizuje się w syntezie nowych nanomateriałów kompozytowych, które badane są w laboratorium spektrometrii i analizy termicznej. Należące do Katedry, laboratorium przetwórstwa, posiada wśród swojego wyposażenia wiele maszyn marki ZAMAK MERCATOR, między innymi wytłaczarkę jednoślimakową (ZAMAK EHP-25E), wytłaczarkę dwuślimakową (ZAMAK EHP-24D z modułem napędowym MP1), wannę chłodzącą, granulator, urządzenie do rozciągu włókien, wtryskarkę oraz prasę.

Nasi goście mieli okazję zobaczyć nowoczesny mikroskop SEM, dyfraktometr, spektroskop podczerwieni oraz mikroskop sił atomowych AFM. W laboratorium analizy termicznej, Pan prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski opowiedział o badaniach na symultanicznym analizatorze TG/DSC oraz analizatorze termomechanicznym prowadzonych między innymi nad tworzywami o zmniejszonej palności.  Z kolei pani dr. Agnieszka Leszczyńska z wielką gracją i zaangażowaniem nie tylko pokazała możliwości naszej krakowskiej uczelni, ale przedstawiła osiągnięcia swojego zespołu laborantek.

Nie zabrakło wspólnych obiadów, zwiedzania krakowskiej starówki oraz wizyty w obozie Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.

Dziękujemy naszym Gościom za wspólną pracę i czekamy na kolejne etapy projektu Newex.

Licznik odwiedzin: 48998